Evde Gaz Kokusu Var Ne Yapmalıyım?(Mükemmel cevap)

– Komşunuzdan veya en yakın bir yerden doğalgaz acil hattını (187 No’lu telefon) arayın. Ulaşamama durumunda itfaiyeyi (110 No’lu telefon) arayın. – Kapı zilini kullanmayın ve kullandırmayın. – Kıvılcım çıkabileceği için telefonunuzu kullanmayın.

 • Ağır bir çürük sarımsak kokusu ya da gaz kokusu alıyorsanız: Öncelikli olarak yapmanız gereken ilk şey tüm doğalgaz vanalarını kapatmanızdır. Aynı şekilde sadece doğalgaz vanalarını değil doğalgaz ile çalışan tüm cihazlarınızı da tamamen kapatmanız gerekmektedir.

Evde gaz kaçağı olduğunu nasıl anlarız?

Doğalgaz normalde kokusuz bir gazdır. Ancak kaçak durumunda anlaşılabilmesi için özel bir koku eklenir. Bu koku, çürük sarımsak ya da çürük yumurta kokusuna benzetilebilir. Böyle bir koku alıyorsanız doğalgaz kaçağından şüphelenilebilir.

Gaz kokusu evden nasıl gider?

Evinizde Ağır Bir Gaz Kokusu Duyarsanız Ne Yapmalısınız?

 1. Kapı ve pencereyi açıp, ortamı havalandırınız.
 2. Ana vanayı kapatınız.
 3. Çakmak – kibrit yakmayınız.
 4. Elektrik ekipmanlarını açmayınız, kapamayınız veya fişten çekmeyiniz.
 5. Kapı zilini kullanmayınız ve kullandırmayınız.

Evde doğalgaz kaçağı varsa ne yapılmalı?

Çakmak, kibrit ve ateş yakmayınız. Evinizdeki telefonu kullanmayın, komşunuzdan veya en yakın bir yerden doğalgaz acil hattını(187) arayınız. 187’ye ulaşamama durumunda itfaiyeyi (110) arayınız. Kapı zilini kullanmayınız ve kullandırmayınız.

You might be interested:  B Enerji Sınıfı Çamaşır Makinesi Ne Demek?(Doğru cevap)

Gaz kaçağı kontrolü nasıl yapılır?

kaçağı anlamanız için gazın içine soğan-sarımsak benzeri bir koku eklenir. önceden bu kokuyu (abartmadan tabi) koklayıp ne olduğunu bilirseniz koklayarak da bulabilirsiniz. doğalgaz için de geçerlidir. en saglam yolu, bir miktar sabunlu suyu köpürtüp kaçak olabilecek yerlere parmakla köpük sürmektir.

Ocakta gaz kaçağı neden olur?

Gaz kaçağının olası sebepleri: Bacaların temizliğinin, bakımının, yenilemesinin aksatılması veya baca başlığının takılmamış olması Baca sensörünün düzgün çalışmaması veya yetkisiz kişilerce devre dışı bırakılması sonucunda içeri gaz kaçırması

Kombide gaz kaçağı olur mu?

Kombi içerisindeki gaz valfinin bozulması durumunda gaz kaçağı meydana gelebilir. Bu nedenle arıza mümkün olan kısa sürede mutlaka giderilmelidir. Kombiden gelen gaz kokusu genellikle vanalardan, bağlantılardan ve gaz valfinden kaynaklanır. “ Gaz alarm cihazı gaz kaçağını algılayarak uyarı veren bir cihazdır.

Gaz kaçağında nereyi aramalıyız?

Cep telefonunuzu kullanmayın, çalarsa açmayın. Kaçağı gördüyseniz oradan uzaklaşın. Dışarıdaki bir telefonla 187’yi arayın. Dairelere gaz girişini engellemek için camları, kapıları kapatın.

Gaz kaçağı olduğunda neler yapmalıyız?

Gaz kaçağını farkedince yapmanız gerekenler

 1. Daire içindeyken, evdeyken.
 2. Kapı ve penceleri açarak ortamı havalandırın.
 3. Ana vanayı kapatın.
 4. Elektrik ve elektronik cihazlarını açmayın, kapamayın, fişe takmayın ya da fişten çekmeyin, bina içinde kaçak varsa asansörü kullanmayın.
 5. Kapı zilini kullanmayın.
 6. Sigara, çakmak vb.

Gaz kokusu için neresi aranır?

Doğal Gaz Acil 187 hattı aşağıdaki durumlar meydana geldiğinde aranmalıdır.

 1. Konut içerisinde gaz kokusu,
 2. Bina İçi/ merdiven boşluğunda gaz kokusu,
 3. Sokak genelinde gaz kokusu,
 4. Servis hattında/kutusunda gaz kokusu,
 5. Doğal gaz yangını ve Patlama,
 6. Baca gazı zehirlenmeleri,
 7. Gaz yokluğu.

Doğalgaz kaçağı öldürür mü?

Bazı durumlarda, yaşanan doğalgaz kaçağının daha ciddi sorunlar oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Özellikle, doğalgaz borularına yakın olan alanlarda yaşanan kaçaklar, ölüme neden olabilecek sorunlar içerebilir. Bu sızıntılar, özellikle uyku durumunda yoğun olarak yaşandığı zaman ölüme neden olur.

You might be interested:  Lovato Lpg Gaz Ayarı Nasıl Yapılır?(Soru)

187 yi aramak ücretli mi?

İGDAŞ’ın internet sitesinde acil durumlar için ayrılmış olan 187 numaralı Acil hattının 7 / 24 çalıştığı ve ücretsiz olduğu belirtilmektedir.

Peteklerde gaz kaçırır mı?

Kombide oluşturulan alev ile petekerdeki su ısıtılır ve evimiz ısınır. Kombi peteklerinde gaz bulunmamaktadır ve dolayısı ile kalorifer peteklerinden gaz kaçmaz.

Ocak gaz kaçağı kontrolü nasıl yapılır?

Bu bakımdan en güvenli yol eve dedektör taktırmaktır. Alarma çaldığında doğalgaz kaçağını çok daha kolay ve kesin bir şekilde anlayabiliriz. Alarm şeklinde olanları alarma vermekle birlikte yanan yeşil ışığın kırmızıya dönmesini sağlar. Diğer dedektör şekli de kaçak olduğu durumlarda gaz vanasını kapatır.

Doğalgaz tesisat kaçağı nasıl tespit edilir?

Eğer kombinizin su basıncı sürekli olarak düşüyor ve kombi devreden çıkıyorsa bu durumda tesisatta kaçak var demektir. Kombi yeterli miktarda suyu içine alamadığı için devreden çıkmakta ve kombiye su basılana kadar devreye girmemektedir. Bu durum ise peteklerin soğumasına sebep olur.

Doğal gaz kokar mı?

Dairenizde Gaz Kokusu Duyarsanız; Normalde kokusuz bir gaz olan doğal gaz, doğal gaz kaçağı olması durumunda kolayca anlaşılabilmesi için çürük sarımsak kokusuyla kokulandırılmıştır. Çürük sarımsak kokusuna benzer bir koku duyduğunuzda; Kapı ve pencereyi açıp, ortamı havalandırınız. Sayaç vanasını kapatınız.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *