Laptop Pil Ömrü Ne Kadardır?(Çözülmüş)

Bir dizüstü bilgisayarın ortalama pil süresi iki sene gibi bir süredir. Bilgisayarınızın pilini doğru bir biçimde kullandığınızda daha uzun süre kullanma süreleri yakalayabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızın bataryası ölmüş ise yeni bir batarya satın almalısınız.

 • Dizüstü bilgisayarların pillerinin kullanım ömrü ne kadardır? Dizüstü bilgisayarların kullanım ömürleri kullanım şekillerine göre değişmekle beraber ortalama iki yıldır. Bataryasının eskimesinden dolayı kullanamadığınız bilgisayarlara harici bataryalar alınabilir.

Laptop pil ömrü kaç olmalı?

Kullanılan pilin kapasitesi, lityum iyonların kimyasal özellikleri nedeniyle zamanla azalacaktır. Bu durum oldukça normaldir. Lityum iyon pilin ömrü yaklaşık 300 ile 500 şarj döngüsü arasındadır.

Laptop pil ömrü nasıl bakılır?

Windows Dosya Gezgini’ni açın ve C sürücüsüne erişin. Burada, HTML dosyası olarak kaydedilen pil ömrü raporunu bulmalısınız. Dosyayı tercih edilen web tarayıcınızda açmak için çift tıklatın. Rapor, dizüstü bilgisayarınızın pilinin durumunu, ne kadar iyi gittiğini ve ne kadar sürebileceğini özetleyecektir.

Laptop pil sağlığı nasıl korunur?

İşte size pil ömrünü uzatmanın en pratik 15 yolu:

 1. Sık şarj etmeyin. Sık şarj edilen pillerin ömrü kısalıyor.
 2. Pili boş ya da dolu bırakmayın.
 3. 3. Ömrü biten pili kullanmayın.
 4. Pili yeniden kalibre edin.
 5. Bir güç planı seçin.
 6. 6. Ekran parlaklığını azaltın.
 7. 7. Laptopa bağlı cihazları çıkarın.
 8. 8. Kullanmadığınız özellikleri kapatın.
You might be interested:  Odaş Enerji Kimin?(Çözüm bulundu)

Laptop bataryası ne zaman değiştirilmeli?

Genellikle laptop bataryaları 1-2 yıl veya 300-400 şarj döngüsünden sonra sorunlu hale gelir. Dizüstü bilgisayarınız daha eskiyse, pilinin değiştirilmesi elzemdir.

Pil Sağlığı kaç olmalı?

Apple, normal bir pilin, normal koşullar altında çalışıp 500 tam şarj döngüsüne ulaştığında başlangıçtaki kapasitesini %80’e kadar koruyacak şekilde tasarlandığını söylüyor. Maskimum kapasite oranın %80’in altına düşmesi demek, iPhone pil sağlığının önemli ölçüde azalması demektir.

Dizüstü bilgisayar nasıl şarj edilir?

Bilgisayarınızı yüzde 40’ın altına düştükten sonra şarj etmeye başlayın. Yüzde 80’i ise geçirmemeye çalışın. Aradaki şarj yüzdelerinde sadece batarya enerjisini kullanın. Çok ısınan ve soğutma sistemi çok iyi olmayan bilgisayarlarda batarya kullanımına dikkat edin.

Pil gücü nereden öğrenilir?

Android Pil Sağlığı Öğrenme Yöntemi

 1. Batarya sağlığı öğrenme konusunda ilk olarak Accubattery uygulamasını indirin ve telefona yükleyin.
 2. Daha sonra Accubattery uygulaması içinde pil yazan sekmeye geçiş yaparak pil sağlığını kontrol edin.

Laptop şarjda mı pilde mi?

Laptopu Şarjda Kullanmak Zararlı mı? Laptopu fişe takılı kullanmak pilinize zarar vermez, bilgisayarınız batarya kapasitesi 100%’e ulaştığında pil üstünden akan gücü yönlendirecek teknolojiler ile donatılmıştır. Ancak kapalı konumda daha uzun ömürlü kullanım için bilgisayarınızı şarjda bırakmamanızı öneriyoruz.

Pil optimizasyonu nasıl yapılır PC?

Dizüstü Bilgisayar Pilini Manuel Olarak Kalibre Edin

 1. Ekranınızın ekranındaki görev çubuğuna gidin ve ‘ Pil ‘ üzerine sağ tıklayın.
 2. ‘Güç Seçenekleri’ ni seçin.
 3. ‘Güç Seçenekleri’ altında, ‘Bilgisayarın uykuya geçeceği zamanı değiştir’ i seçin.
 4. ‘Ekranı kapat’ açılır menüsünü tıklayın ve ‘Asla’ yı seçin.

Laptop fişe takılıyken batarya dolu ise hangisi kullanılır?

Prizden güç alman daha iyi olur bataryayı “doldur-boşalt” ömrünü bitirirsin. Batarya tam dolu olarak prize takılı kullanmanın hiç zararı yok. yaklaşık bir hafta sonra şarj %96’ya inecek, %95’e inerse batarya yeniden şarj oluyor. Yeniden şarj olmasını engellemek için ( batarya yarım doluyken şarj ömrü azaltır).

You might be interested:  Katı Sıvı Gaz Hangi Hareketi Yapar?(En iyi çözüm)

Laptopun şarjı nasıl uzun ömürlü olur?

Bataryayı dizüstü bilgisayarınızdan çıkartıp yalnızca şarj kablosuyla kullanırsanız, bataryanızın ömrünü daha fazla uzatmış olursunuz. Bilgisayarınızın bulunduğu ortam ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Cihazınızı ortalama hava şartlarında kullanırsanız, bataryanız bundan daha olumlu olarak etkilenecektir.

Laptop yüzde kaçta şarj edilmeli?

Pilinizin kullanım ömrünü en iyi hale getirmek için cihazınızı pil gücü %20 – 60 arasındayken şarj etmeniz önerilir.

Laptop batarya bozulursa ne olur?

Ömrü tükenen notebook bataryası dolsa bile bilgisayar açıldığı anda şarjı çok kısa sürede bitmektedir. Bu durumda da cihazın kullanılması için elektrik bağlantısı zorunlu hale gelmektedir. Ancak dikkat edilmesi gerekilen bir diğer konu ise notebook cihazının orijinal batarya ve adaptörünü almakta diretmemektir.

Kullanılmayan pil biter mi?

Birincil piller şarj edilemediğinden, kendiliğinden boşalma kalıcıdır. Tek kullanımlık pillerin paket üzerinde basılı son kullanma tarihi vardır. Ancak kullanılmamış pil bir şeye bağlı değilse, tamamen boşalması ve depolamadan sonra yeniden şarj edilmesi durumunda dört yıl iyi durumunu koruyacaktır.

Bataryası çıkmayan laptop nasıl kullanılır?

Kilopat

 1. Bilgisayarı uzun süre(1 haftadan fazla) kullanılmayacağı zaman tasarruf kipi açıp şarjı %55 ile %60 ile bırakılmalıdır.
 2. Bilgisayarınızı sürekli prizde kullanıyorsanız bu kipi açmanız batarya sağlığı açısından önemlidir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *